تبلیغات
تـــاگ هرمزگان - مهر آفرین و بندرعباس
شنبه 19 تیر 1389  10:33 ق.ظ
توسط: امان ...

در نگاه اول می توان گفت بندرعباس شهریی ست که به عنوان  مرکز ثقل گردش صادرات و واردات کشور محسوب می شود و با وجود یکی از بزرگترین ترمینال های تخلیه بارگیری در خاورمیانه نقش قابل توجه ای در اقتصاد ایران را ایفا می کند.وجود معادن وکارخانجات و پالایشگاه و چندین و چند شرکت بزرگ که خود می تواند در چرخه اقتصادی و توسعه استان گام های بزرگی باشد.

استان هرمزگان با مرزهای استراتژیک و هم جواری عمده ای با دریای خلیج فارس و شاهراه بین المللی ترانزیت کالا مطمنا" می بایست شاهد ابرقدرت اقتصادی در منطقه خلیج فارس باشیم .درست مانند شهریی از شهرهای یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس که جدا از پایتخت سیاسی اش ،  پایتخت اقتصادی آن کشور را با خود یدک می کشد و به حتم تمام سود آوری اقتصادی در این شهر،  سهم عمده ازآن  را در سرمایه گذاری و توسعه خود شهر مورد استفاده قرار دادند. اما چگونه است که این شهر مهم و بندرگاهی کشور نتوانسته چهره قابل قبولی را در امر توسعه و درکنار توسعه شهر ، وضعیت معیشت وکسب وکار مردم  را تحت والشعاع خود  قرار دهد؟

 

و اما به واقع با این مقدمه می خواستم موضوعی دیگر را پرداخت کنم. در گذشته و درهمین مجال مجازی سعی شده بود به اختصار نکاتی در باب لایه های زمخت وعمیق فقر در استان وبالاخص شهر بندرعباس و گوشزد کردن به مسئولین در رفع این کاستی ها و لحاظ کردن ردیف بودجه ای  در جهت زدودن چهره فقر استان از همان درآمد های هنگفت مورداشاره که خود مبین این نکته نیز می باشد که مردمان این استان حق دارند شمه ای ا ز درآمد های این استان نصیبشان شودرا قلمی کرده بودم.

اخیرا" یک نشریه بدستم رسید بانام  "مهر آفرین  " که گزارش تکان دهنده ای از مناطق محروم بندرعباس را شماره جدیدش درج کرده بود.این ماهنامه که نشریه داخلی موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر می باشد ، گزارش درد ناکی از حاشیه های شهربندرعباس  را تهیه کرده بود که نشان می داد این شهر علی الرغم اینکه استان اقتصادی کشور  می باشد ولی هم چنان در زمره فقیرترین استان های کشور جای خوش کرده است  . وقتی در این گزارش چهره فقر را با تمام عریانی اش در گوشه گوشه ی کپر ها وبیبغوله ها وزاغه ها حاشیه بندرعباس نشان می داد،  با وجود خشونت فقر جایی برای آدمی نمی گذارد که دیگر درباره میزان و عمق این مستاصلی مردم در آنجا چیزی بگوید.

این موسسه نیکوکاری حرکتی را  شروع کرده که به عنوان همیار فقرا و مهرجویانی که  چشم به کمک و حمایت خیرین را دارند را به عنوان هدف و رسالت خود قرار داده است.

معرفی موسسه نیکوکاری مهرآفرین را اینجا به صورت کامل می توانید بخوانید.

تاریخچه مهرآفرین

تولد مهرآفرین :

موسسه مهرآفرین پس از دو سال فعالیت پراکنده در سال 1384 به شکل رسمی توسط خانم فاطمه دانشور فعالیت های نیکوکارانه خود را آغاز کرد. از سال 1384 که این موسسه به عنوان یک بنیاد و موسسه خیریه رسما ثبت شد ، خانم فاطمه دانشور به همراه همسرشان آقای مهرداد اکبریان قسمتی از سرمایه خود از شرکت سیاحان سپهر آسیا در مهرآفرین به جریان انداختند و به این واسطه بدون کمک هیچ نهاد دیگری تا 3 سال به فعالیت های نیکوکارانه خود ادامه دادند. ایشان خانه پدری را نیز وقف امور خیریه نموده و دفتر عملیاتی مهرآفرین در میدان شهدا ، در حقیقت همین خانه و ارثی است که از پدر به ایشان رسیده است. ایشان همچنین زمین های پدر را در شهرستان تبدیل به شعبات موسسه مهرآفرین پناه عصر نموده است.

فاطمه دانشور در عهدی که با خدای خود در زمان تشرف به مکه مکرمه می بندد تصمیم می گیرد چنان چه مشکلات شدید او در کسب و کارش برطرف شود ، بخشی از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص دهد. پس از بازگشت از مکه امیدهایش زنده شده و کسب و کار او در تجارت و صادرات مواد معدنی رونق می گیرد که حاصل آن شرکت سیاحان سپهر آسیا است که فاطمه دانشور مدیر عامل و سهام دار این شرکت می باشد.

پس از حل مشکلات مالی خانم دانشور تصمیم می گیرد به عهد خود وفا کند و اقدام به تاسیس موسسه نیکو کاری می نماید تا تحت لوای آن بتواند به صورت سازمان دهی شده و پیوسته بخشی از فعالیت های خود را در آن انجام دهد.

با توجه به دانش آکادمیک ایشان در علم مدیریت از ابتدای تاسیس موسسه به شروع پژوهش و تحقیق درباره افراد نیازمند و آسیب پذیر جامعه نمود و با رویکردی نوین به مساله نیکوکاری پرداخت . پس از تحقیقات تصمیم بر آن گرفت که تمرکز خود را روی خانواده های بدسرپرست (به ویژه زنان و کودکان) و همچنین کودکان کار و دانش آموزان بازمانده از تحصیل قراردهد.

موسسه مهرآفرین به قصد تغییر مسیر زندگی کودکان کار از خیابان به زندان به مسیر از خیابان تا دانشگاه و اصلاح فرهنگ خانواده های نیازمند این گروه از آسیب دیدگان را به عنوان گروه هدف خود انتخاب  نمود.

رویکرد موسسه مهرآفرین بازگرداندن عزت نفس به مددجویان، جایگزین کردن فرهنگ عزت محوری به جای ترحم محوری، و مبارزه با فقر فرهنگی است و به همین جهت واحد هایی مانند آموزش ویژه مددجویان، مشاوره ، مددکاری در این موسسه تاسیس شده است. نشریه همراز که اولین مجله اختصاصی ویژه مددجویان است نیز در راستای همین نگاه و رویکرد و در جهت اموزش خانواده ها منتشر شده و به دست مددجویان می رسد.

از دیگر نوآوری های موسسه مهرآفرین نیز انتساب یک چهره فرهنگی مشهور و مقبول جامعه به عنوان سفیر مهرآفرین است که حرکتی شناخته شده در موسسات بین المللی غیر انتفاعی مثل یونیسف می باشد و در موسسه مهرآفرین خانم فاطمه معتمد آریا این مسئولیت مهم را پذیرفتند.

 

معرفی موسسه :


تحت پوشش قراردادن خانواده¬های بی سرپرست، خودسرپرست و بدسرپرست، اعطای کمک های مالی عام المنفعه به خانواده های تحت پوشش، ایجاد تسهیلات اشتغال برای خانواده های فوق الذکر ارتقای فرهنگ و بهداشت و درمان خانواده-های تحت پوشش.  نگهداری شبانه روزی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست. تاسیس کلینیک و اورژانس های مددکاری اجتماعی. تاسیس مجتمع ها و مراکز خدمات بهزیستی. مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان. ایجاد واحد پژوهش و توسعه جهت خدمات رسانی به افراد فوق الذکر و بررسی آسیب شناسی اجتماعی. انتشار نشریه برای آموزش مهارت های زندگی به مددجویان و اطلاع رسانی به اعضای مهرآفرین. به طور کلی اطلاع رسانی در خصوص آسیب های اجتماعی به عموم. اخذ تسهیلات و وام های بانکی داخلی و خارجی.
در این هدف گذاری تلاش می گردد تا ظرفیت های نیکوکاری در جامعه گردآوری و جذب شده و در جهت توانمند سازی  و آسیب زدایی گروه های هدف به کار گرفته شود ، مخاطره فضاهای پرخطر اجتماعی کاهش پیدا کرده ، و در نهایت به افزایش سرمایه های اجتماعی و ظرفیت توانمندی های جامعه افزایش پیدا کند .


مشخصات مؤسسه :
نام مؤسسه :     مؤسسه مهرآفرین پناه عصر
تاریخ تأسیس :     9/2/1385
شماره ثبت :     21015


موضوع مؤسسه :
تحت پوشش قراردادن خانواده های بی سرپرست، خودسرپرست و بدسرپرست، اعطای کمک های مالی عام المنفعه به خانواده های تحت پوشش، ایجاد تسهیلات اشتغال برای خانواده های فوق الذکر، اعطای کمک هزینه تحصیلی ،ارتقای فرهنگ و بهداشت و درمان خانواده های تحت پوشش.

گواهینامه  NGO Bench marking

موسسه مهرآفرین در آبان 1387  به دلیل شفافیت در عملكرد و گردش مالی موسسه و همچنین نگاه سیستماتیك به امر نیكوكاری موفق به اخذ گواهینامه ی NGO Bench marking از شرکت  SGS گردید. مهرآفرین دومین موسسه در خاور میانه است که این گواهینامه را دریافت نموده است.


  • آخرین ویرایش:-