تبلیغات
تـــاگ هرمزگان - بزرگ نمایی
شنبه 12 تیر 1389  04:00 ب.ظ
توسط: امان ...

اگر حوصله پیگیری کردن اخبار و شبکه های مکتوب و تصویری را داشته باشید البته اگر تلویزیون ملی خودمان را تحریم نکرده باشید حتما " پی برده اید  که در راس خبرها ، اخبار مربوط به کُشت و کُشتار  ،  مرگ ومیر ، اختلاف و کودتا قرار دارد . البته روشن و واضح است که هر قتل و جنایتی در هر نقطه از جهان به خودی خود صورت وحشتناکی از روزمرگی انسانهاست و حس خوشایندی به انسان نمی دهد .

اما هر قتل و جنایتی وخبرهایی از این دست جایگاه خبری ، رسانه ای از حیث اطلاع رسانی  در نزد افکار عمومی ما ایرانیان چگونه است ؟

یااینکه  بعضا" مشکلات و معضلات پیش رو جامعه ما که مضاعفا" با امر اطلاع رسانی و دریافت های خبری و تاثیرات آن چگونه است ؟

اگر نقاط تاریک ومعضلات اجتماعی خود را رسانه ای کنیم چه تبعات متصور است ؟ آیا اشاره به وجود و وقوع یک معضل و پلشتی موجود در جامعه چقدر بیم آن می رود که قبح آن کار از بین برود و آن فعل وعمل زشت شیوع پیدا کند ؟ چقدر هموطنان ما با اعلام  خبر در  راستا  مشکلات شهری یا خرد وکلان متضرر و اوقات شریفشان تلخ شده است ؟

این صحبت که رفت از این باب بود که اخبار گوناگونی که از " خبرپراکنی ملی " ما در راس مشروح اخبار خود قرار می دهد این است که اخبار معضلات و کاستی های اقتصادی کشورهای دیگر وبلاخص کشورهایی که کشورمان با آنها مراوده  ندارد و یا آنها با ما مراوده ندارند به گونه ای پخش می شود که انگار در آنجا بحران اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی صورت گرفته است وما بری از این نوع مشکلات هستیم. صرف نظر از بزرگ نمایی که در خبر مربوط به آن کشور ها لحاظ می شود نباید فراموش کنیم که این نوع پوشش خبری نامتوازن در واقع القای تلویحی این نکته به مخاطبان است که مشکلات آنها حل ناشدنی ومشکلات ما درحد یک ....اصلا ما مشکلی نداریم !‍!

گاها " این تلقی متصور می شود که خون ما از خون دیگران قرمز تر و آنها قادر به حل مشکلات خود نیستند و بارها مشاهده کرده ایم که تلویزیون ملی ما در راس خبررسانی ها به رکود اقتصادی یا کوچک ترین جابجابی در راس مدیریت قسمتی در آمریکا آن را به مثابه شکست در سیاست های آنها قلمداد می کند.

یا اخیرا بحث مهار سازی چاه نفتی در خلیج مکزیک که از این طرف خوش به حالمان می شود که بلوف مهارسازی آن چاه را در بوق وکرنا با خود جار می زنند ولی غافل که نفت بی زبان این کشور در نفت شهر سر از بیابان های خوزستان پیدا کرده و دارد به هدر می رود .

بد نیست گاهی کمی هم باخودمان روراست باشیم ، مردم ما گوششان بدهکار اخبار ناصحیح نیست . مطمنا" اگر اخبار وتحلیل های خبری آنها را اقناع نکند  سمت شنیدنشان با دیگر شبکه ها می شود.


  • آخرین ویرایش:-