تبلیغات
تـــاگ هرمزگان - با دل خویش لب خندان بیاور
پنجشنبه 3 شهریور 1390  06:19 ب.ظ
توسط: امان ...

هنرمندان تئاتراستان ، تئاتر را سخت گرانمایه میدانند.

آموختن ها و در فضای مهربانی تئاتر قرار گرفتن محتاج حوصله و استعداد و خواستن هاست و البته ظهور و ایجاد آستانه ایستادگی بزرگ در برابر موانع پیش روست و صدالبته دستانی هایل چشمان که در تیررس تندباد های موجود خس وخاشاکی به دیدواندیشه ایشان آسیبی نرساند .

و نیک می دانند اگر قرار است زبان باشد برای گفتن و اگر حنجره ای باشد برای فریاد و اگر قرار است اندیشه ایی باشد برای رهایی و اگر در این میان قرار است گویش یک حرکت باشد برای تلطیف کردن روزمرگی های زندگی و ایجاد سرزندگی . به حتم هنر مندان تئاتر می مانند ، تلاش می کنند و آن گاه شاهد رونق بساط تئاتر می شوند در این استان.

تئاتر استان اگر به قول ( ! )  بعضی ها  پیترپروک دارد نشاید که به جایگاه معزز شکسپیری آقایان خدشه ای وارد شود و اگر اینگونه قراراست تیغ برداشت و سر صحنه اول در جلوی چشم تماشاگر به خودمان توهین کرده باشیم می بایست زار و زار به روزگار نزارمان گریست!!!

در شرایطی که حضور موفق و  تثبیت  شده یک گروه تئاتری از استان  (تئاتر تی تووک ) نفس تئاتر را در این استان شنیدنی تر ساخته،  نباید ساخت پاخت های اهالی تئاتر و حوزه های مرتبط با این هنر دچار چالش و تنگ نظری شود .

اگر تئاتر و سرشاری حیات اجتماعی اش مستعد و توانمند  همیشگی ترویج وحدت و یکی شدن است  پس جا دارد مانایی و ترسیمات با هم شدن ها را خوب در نزد اهالی تئاتر هجاشده  داشته باشیم.

می بایست دیالوگ هم در قبول و یا رد ایده و نظرهایمان  کاربرد و  قواعدی روشن و اخلاقی  داشته باشد.

این را هم بگویم اگر در گذشته  هزار دایه مهربانتر از مادر  افسارگردانی این هنر را می نمودند حال صریحتر باشیم  وبگویم لااقل مرحمت ها را کم کنید و دایه گی را رها و نگاه خاله خرسکیتان را کوتاه کنید.

با خبر شدیم آیین جشنواره ای تئاتر استان امسال به میزبانی شهرستان رودان  قرار است برگزار شودو به سبب تشکیلات رسمی انجمن نمایش استان گروه های نمایشی ثبت شده زیادی مشغول به آماده سازی  برای اجرا های عموم و در ادامه به حتم خود جشنواره .

اما چیزی که کمی جالب می نمود شنیده  های تایید نشده ایست که نجوا نجوا به گوش می رسد و حکایت از رد شدن نمایشی ست که نسبت به رویه وشیوه  اجرایی و متن نمایشی ست که قبلا در جشنواره دانشجویی کشور تایید و اجرا شده و مورد تحسین منتقدان تئاتری قرار گرفته بود، دارد.

گروه منسجم و موفق تیگار رودان که در این چند سال اخیر یکی از گروه های پویا در اجرای عمومی در سطح شهربوده به لطف دانش آموخته گی سرپرست گروه در رشته کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش ، نوع نگاه تئاتری گروه به سمت احیای سنت ها و رسومات کاملا" اجتماعی ولی فراموش شده شهر و ترسیم مناسبات کاملا بومی و نودر جنوب  می باشد.

این گروه که با نگاه کاملا" هوشمند سعی در ایجاد بستر آگاهی در نزد تماشاگردارد، خارج از هر گونه مرزبندی غیر اصولی متن " شیتال برقص بر مرگ من " را آماده اجرای عمومی نموده است د و از آنجاییکه متن اشاره ای راه یافته به بخش دانشجویی کشور نیز بوده در معرض تنگ نظری حاکم بر سیستم فیلترینگ هیئت بازبین شده است

امید دارم که هیئت محترم بازبین به قول کارگردان کار که مطرح کردند با خوردن یک قهوه تلخ بدون هیچ گونه پیش زمینه خاکستری بنشینند و اجرا گروه اش راببینند و آنگاه به قضاوت و نقد اعلام نظر داشته باشند

و برای اعتلای این هنر، هنوزانه هزار هنوز فرصت لازم است .


  • آخرین ویرایش:-